Książkowy wrap-up: luty 2022

Po raz pierwszy w życiu nazbierało mi się tyle książek w pojedynczym miesiącu, że mogę o sobie powiedzieć per "książkara" i podsumować w miarę zgrabnie to, co przeczytałom w lutym.

Gaston Dorren "Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata" (książka)

Moja ocena: 3/5. Kojarzyłom tę książkę z okładki i mediów, jako mogącą się zapowiadać naprawdę wyśmienicie książkę o językach na świecie, miałom nadzieję, że dowiem się czegoś nowego z dziedziny lingwistyki w przystępny sposób. Pomyliłom się dosyć mocno, bo otrzymałom finalnie zbiór różnych form pisarskich, anegdot i historii z życia osoby autorskiej. Taki misz-masz nie pasuje mi osobiście nawet w luźnych tekstach popularnonaukowych, wolę już mieć wszystko wyłożone na jedno kopyto. Jeżeli szukacie czegoś nowego o 20 najpopularniejszych językach na świecie - można od tego zacząć, warto jednak sięgnąć potem po coś innego, by uzupełnić głód swojej wiedzy.

Mikołaj Starzyński "Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci" (książka)

Moja ocena: 3/5. Nie tyle książka, co rozbudowany rozprawko-wstęp do filozofii antynatalizmu, z dodatkami w postaci eseju "Ostatni Mesjasz" Petera Wessela Zappfe'a i zbioru cytatów dot. tego tematu. Fajnie, że taka pozycja jest na rynku, daje ogólny pogląd na ideę antynatalizmu, ale żeby zagłębić się mocniej w temat i rozumieć więcej tylko z tej książki, trzeba przebić się między innymi przez bibliografię Artura Schopenhauera. W całości. Dwa razy. Do połknięcia w jeden wieczór, argumentację z tej książki lepiej pozostawić na rozmowy ze znajomymi, aby nie rozpoczynać kałszkwałów na grupach z madkami na Facebooku.

Agata Diduszko-Zyglewska "Krucjata polska" (e-book)

Moja ocena: 4/5. Posłużę się moją recenzją z GoodReads, po dwóch tygodniach od przeczytania niewiele więcej mogę dodać:

Wymagająca książka w kontekście ogromu opisanego okrucieństwa, zwłaszcza w ostatnim rozdziale. Dobry wstęp do rozmów na temat tego, co powinno się zmienić w kraju i kościele.

Karol Trammer "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej" (e-book)

Moja ocena: 4.5/5. I znowu GoodReads:

Gorzka recenzja polskiej kolei na przestrzeni III RP. Bardzo dobra książka w kontekście zrozumienia jaka choroba toczy PKP od kilkudziesięciu lat, jak zwykli ludzie ucierpieli na deformach systemu transportowego i dlaczego, w moim pesymistycznym odczuciu, nie zmieni się nic w kolejnych dekadach.

Christopher Wylie "Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację" (książka)

Moja ocena: 4.5/5. Czytałom tę książkę z zapartym tchem, czekając na rozwój kolejnych wydarzeń. Wylie otworzył mi oczy na to, jak od kilku lat wygląda zakulisowa polityka i jakie to jest toksyczne, szkodliwe bagno, dzięki, niestety, mediom społecznościowym. Rekomenduję bardzo mocno każdej osobie, która jest choć trochę zainteresowana tematyką social media i wyborami politycznymi.

Nick Bilton "Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę" (e-book)

Moja ocena: 4.5/5. Przyjemna i wciągająca książka o założycielu Silk Road (sklep z dragami działający dawniej w darknecie). Siedziałom jak na szpilkach, czytając ostatnie rozdziały i czekając na rozstrzygnięcia, jak ta historia potoczy się dalej. Nie zawiodłom się, kilka poranków i wieczorów zrobionych pozytywnie.


PS. Sprzedam kilka książek w marcu, wypatrujcie linku z OLX.